Koronawirus - co może, a czego nie może pracodawca?

Koronawirus - co może, a czego nie może pracodawca?

Doniesienia o epidemii koronawirusa wywołują coraz większe obawy pracodawców i pracowników. Poniżej prezentujemy informacje o tym, co pracodawcy mogą zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników oraz funkcjonowanie sklepu, a czego – zgodnie z prawem - nie wolno robić.

Pracodawcy mogą, a nawet powinni:

  • wyposażyć swoich pracowników w indywidualne środki ochrony, np.  maseczki ochronne, nitrylowe jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji,
  • dać wolne pracownikom na czas badań lekarskich,
  • prowadzić szkolenia i instruować ich na temat aktualnych zaleceń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w sklepie.

Czego nie wolno robić pracodawcy?:

  • wysyłać pracowników na przymusowe badania lekarskie,
  • zakazywać pracownikom udawania się do miejsc o podwyższonym ryzyku w celach prywatnych,
  • żądać informacji o miejscu odbywania urlopu wypoczynkowego,
  • odmawiać urlopu wypoczynkowego ze względu na możliwość wystąpienia zachorowania,
  • izolować od reszty zespołu tych pracowników, co do których istnieje podejrzenie potencjalnego zakażenia.

Zgodnie z art. 207 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy – dalej k.p., na pracodawcy ciąży obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Powinien on również podejmować określone działania zmierzające do ochrony pracowników przed takim zagrożeniem.

A czy pracodawca ma prawo sprawdzać czy personel jego sklepu nie ma gorączki? Możliwość sprawdzenia, czy zatrudniony przez nas pracownik nie przyszedł do sklepu z gorączką wynika bezpośrednio z przepisów BHP. Zatrudniający ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników oraz zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 k.p.), zaś podwładny ma obowiązek współdziałać z firmą w realizacji tych zadań (art. 211 pkt 7 k.p.). Na pracowniku spoczywa również obowiązek zaniechania wykonywania prac jeżeli jest „osobą zakażoną, chorą na chorobę zakaźną lub nosicielem”, a przy wykonywaniu pracy istnieje możliwość zakażenie innej osoby (art. 5 ust. 2 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych).

W oparciu o powyższe przepisy pracodawcy mają  więc prawo kontrolować, czy ich  pracownicy nie mają gorączki, ale pod warunkiem, że wyniki tych badań nie będą rejestrowane, przekazywane do żadnego systemu elektronicznego oraz utrwalane w formie papierowej. Nie należy dokonywać pomiaru w obecności osób trzecich (np. reszty zespołu), ani tych wyników komentować. Tylko w takim przypadku nie dojdzie do przetwarzania danych, a zapisy RODO nie mają zastosowania.

Warto rozważyć zastosowanie urządzenia, które nie dokonuje pomiaru temperatury, a jedynie wskazuje czy badany osoba ma prawidłową temperaturę czy gorączkę. To najwygodniejsze i najbezpieczniejsze z dostępnych rozwiązać pozwalające zadbać i o zdrowie, i o komfort pracowników.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa i jej ułatwienia dla pracodawców

Ważne: w przypadku wątpliwości, zawsze warto sięgnąć po aktualne wytyczne GIS. Należy zadbać  również o to, żeby znali i stosowali je pracownicy.

Tekst powstał w oparciu o materiały partnera Akademii Umiejętności Eurocash, Kancelarii SKS.

Walentynki w Twoim sklepie. Jak zwiększyć sprzedaż w dniu zakochanych?
Walentynki w Twoim sklepie. Jak zwiększyć sprzedaż w dniu zakochanych?
08-02-2023

Święto zakochanych już na stałe wpisało się w kalendarz większości Polaków. Jego rosnąca popularność co roku przekłada się na wzrost sprzedaży w sklepach stacjonarnych w tym dniu. To sprawia, że Walentynki stają się coraz bardziej dochodowym świętem dla branży handlowej. Jak przygotować placówkę, ab...

Czytaj więcej →
Rola handlu niezależnego w życiu klientów – za co jesteśmy wdzięczni?
Rola handlu niezależnego w życiu klientów – za co jesteśmy wdzięczni?
08-06-2020

Dostępność i bliskość – to lubimy najbardziej Bliskość i szybkość obsługi to elementy, które z pewnością wyróżniają sklepy niezależne. Sąsiedzkość, bycie po drodze i długie godziny otwarcia sprawiają, że klienci tak często i chętnie je odwiedzają. Wiedzą, że niezależnie od pory dnia, zawsze mogą...

Czytaj więcej →
Jak zdobyć lojalnego konsumenta? Poznaj siłę programów lojalnościowych
Jak zdobyć lojalnego konsumenta? Poznaj siłę programów lojalnościowych
23-12-2019

Rynek, widziany okiem konsumenta to setki tysięcy zakupowych ofert. Ich atrakcyjność zależy od wielu czynników, choćby od mody, potrzeb, cen i przyzwyczajeń. Jednocześnie, jak podkreślają specjaliści od marketingu, wierność danej marce czy przywiązanie do określonych produktów, nie należą do wartośc...

Czytaj więcej →

Chcesz wiedzieć więcej?

×

Witaj!
Chcesz być na bieżąco?

Zostaw adres mailowy, raz w miesiącu będziemy Cię informować co nowego słychać w świecie handlu!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące Eurocash S.A. oraz spółek z Grupy Kapitałowej Eurocash.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora.W razie wyrażenia stosownej zgody Pani/Pana dane będą przetwarzane także w celu kierowania do Pani/Panna treści marketingowych w wybranej formie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w Polityce Prywatności.

Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Zgodę mogę odwołać poprzez wiadomość na adres: Marketing.Grupy@eurocash.pl