5 cech przedsiębiorcy. Czy masz je wszystkie? [VIDEO]

5 cech przedsiębiorcy. Czy masz je wszystkie? [VIDEO]

Zakładanie i prowadzenie własnego biznesu to nie lada wyzwanie – przyzna to każdy przedsiębiorca. Wymaga bardzo wielu różnych umiejętności, a do tego odpowiedniego zestawu cech charakteru, bez których trudno osiągnąć sukces rynkowy (choć, by zacząć, wystarczy tak naprawdę jedna!). Jakie to cechy? I dlaczego są tak istotne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, a także z filmów, w których wypowiadają się praktycy biznesu z Grupy Eurocash.

Poniższy zestaw 5 cech stanowi jednocześnie kategorie w konkursie Herosi na Starcie (a także w jego „dorosłej” odsłonie – Herosi Polskiej Przedsiębiorczości). W programie młodzi ludzie (w wieku od 16 do 26 lat) z pomysłem na biznes lub już rozpoczętym projektem mogą powalczyć o dofinansowanie na jego realizację. Projekt ma na celu wspieranie młodych talentów w ich biznesowych ambicjach, a co za tym idzie – także rozwijanie u nich wspomnianych cech przyszłego przedsiębiorcy. Dlatego oprócz atrakcyjnych nagród w ramach kategorii oraz nagród dodatkowych, konkurs oferuje uczestnikom możliwość udziału w merytorycznych warsztatach ze środowiskiem startupowym oraz program mentoringowy – prowadzony przez ludzi, którzy prowadzenie własnej firmy rozumieją jak nikt inny – przedsiębiorców współpracujących z Grupą Eurocash. Zachęcamy do dzielenia się informacją o konkursie! Rekrutacja trwa do 11 lipca na stronie https://herosi.akademiaeurocash.com.pl/.

Po pierwsze – odwaga biznesowa

Odwaga to cecha, która potrzebna jest przedsiębiorcy w pierwszej kolejności. Dlaczego? Bowiem już sama decyzja o założeniu własnej firmy i pracy na swój rachunek to przecież swego rodzaju niepewność i ryzyko. I chociaż istnieje wiele sposobów na jego minimalizację, jak na przykład wnikliwe przeanalizowanie rynku czy wcześniejsze rozpisanie planu działania i planu finansowego, to wszystko zaczyna się od tego pierwszego, odważnego kroku. O odwadze biznesowej więcej dowiecie się więcej poniższego video:

Motywacja do rozwoju – bez niej ani rusz

Rozwój to w biznesie nie atut, a standard. Dlaczego? Ponieważ nawet utrzymanie obecnej pozycji rynkowej wymaga ogromnego wysiłku. Wokół pojawiają się przecież nowi konkurenci, trendy, klienci ze zmieniającymi się potrzebami. Świat idzie do przodu, a biznes musi dotrzymywać mu kroku. Czy motywację do rozwoju można w sobie rozwinąć? O tym posłuchacie w poniższym filmie:

Innowacyjność – co to takiego?

Przekonanie, że innowacyjność musi być związana jedynie z nowymi technologiami i futurystycznymi produktami, jest zupełnie mylne. Innowacyjność jest bowiem znacznie szerszym pojęciem, które dotyczy nie tylko technologii, ale także rozwiązań organizacyjnych czy nawet marketingowych. W skrócie – innowacja to coś, na co nikt do tej pory nie zdążył jeszcze wpaść. Doskonałym tego przykładem jest koncept abc na kołach – projekt z pozoru tradycyjny, zakładający uruchomienie sklepu spożywczego, a jednak zupełnie nowy. Do tej pory bowiem nie istniały na rynku sklepy, które mogłyby dotrzeć do mieszkańców najmniejszych miejscowości „w całości”, dając możliwość obejrzenia na żywo i zakupu najpotrzebniejszych produktów klientom. Tymczasem abc na kołach to tradycyjny handel w mobilnym, nowoczesnym wydaniu. O jeszcze innych odsłonach innowacyjności dowiecie się z poniższego filmu:

Wytrwałość w działaniu to podstawa

Nikt nie wie tego lepiej niż przedsiębiorcy – żaden sukces nie przychodzi łatwo i bez najmniejszych przeszkód. Prowadzenie własnej firmy to zajęcie wymagające cierpliwości i zaradności, a przede wszystkim – właśnie wytrwałości. Przeszkody i porażki to bowiem jedynie przystanki na drodze do realizacji marzeń – i taka myśl powinna przyświecać każdemu, kto marzy o własnym biznesie. Co jeszcze warto wiedzieć o wytrwałości i jak ją w sobie pielęgnować?

I w końcu – odpowiedzialność za innych

Współczesna rzeczywistość stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań – należy być konkurencyjnym, podążać za trendami, tworzyć atrakcyjną ofertę… W pogoni za tymi celami łatwo zgubić prawdziwą wartość biznesu – odpowiadanie na potrzeby innych, a także tworzenie wokół firmy cennej społeczności i wspieranie jej. Więcej o odpowiedzialności za innych można dowiedzieć się z poniższego video:

Cechy przedsiębiorcy – czy masz je wszystkie?

Nawet jeżeli nie możemy przyznać, że cechuje nas każda z powyższych cech – nie szkodzi! Tak naprawdę, przedsiębiorcze cechy kształtujemy w sobie przez całe życie. A wystarczy już jedna, by móc oprzeć na niej nasze biznesowe początki. Nawet najlepszy pomysł nie wejdzie w życie bez działania, o czym zawsze warto pamiętać. 

 

Top 5 innowacji w handlu, czyli jak dostosować swój sklep do potrzeb współczesnego konsumenta
Top 5 innowacji w handlu, czyli jak dostosować swój sklep do potrzeb współczesnego konsumenta
30-09-2019

Od lat prowadzisz swój biznes i pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie: co jeszcze mogę zrobić, aby pozyskać nowych klientów? Twój sklep znajduje się blisko ich domu, szkoły, miejsca pracy. Zazwyczaj posiada asortyment, który zaspokaja ich podstawowe potrzeby. Współczesny konsument jest bardziej...

Czytaj więcej →
Co to jest system POS dla sklepu? Czy może on pomóc zwiększyć Twoją sprzedaż?
Co to jest system POS dla sklepu? Czy może on pomóc zwiększyć Twoją sprzedaż?
26-05-2021

Systemy POS (point of sale) to zaawansowane narzędzia, pozwalające przedsiębiorstwom na zarządzanie sprzedażą, magazynem, finansami a nawet relacjami z klientami. W handlu niezależnym takie oprogramowanie może okazać się nieocenionym wsparciem dla właściciela sklepu. Nie tylko pomoże mu w koordynowa...

Czytaj więcej →
Walentynki w Twoim sklepie. Jak zwiększyć sprzedaż w dniu zakochanych?
Walentynki w Twoim sklepie. Jak zwiększyć sprzedaż w dniu zakochanych?
08-02-2023

Święto zakochanych już na stałe wpisało się w kalendarz większości Polaków. Jego rosnąca popularność co roku przekłada się na wzrost sprzedaży w sklepach stacjonarnych w tym dniu. To sprawia, że Walentynki stają się coraz bardziej dochodowym świętem dla branży handlowej. Jak przygotować placówkę, ab...

Czytaj więcej →

Chcesz wiedzieć więcej?

×

Witaj!
Chcesz być na bieżąco?

Zostaw adres mailowy, raz w miesiącu będziemy Cię informować co nowego słychać w świecie handlu!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące Eurocash S.A. oraz spółek z Grupy Kapitałowej Eurocash.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora.W razie wyrażenia stosownej zgody Pani/Pana dane będą przetwarzane także w celu kierowania do Pani/Panna treści marketingowych w wybranej formie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w Polityce Prywatności.

Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Zgodę mogę odwołać poprzez wiadomość na adres: Marketing.Grupy@eurocash.pl