Rola handlu niezależnego w życiu klientów – za co jesteśmy wdzięczni?

Rola handlu niezależnego w życiu klientów – za co jesteśmy wdzięczni?

Dostępność i bliskość – to lubimy najbardziej

Bliskość i szybkość obsługi to elementy, które z pewnością wyróżniają sklepy niezależne. Sąsiedzkość, bycie po drodze i długie godziny otwarcia sprawiają, że klienci tak często i chętnie je odwiedzają. Wiedzą, że niezależnie od pory dnia, zawsze mogą podejść do swojego ulubionego i zaufanego sklepu. Z jednej strony świadomość, że sklepy osiedlowe są na wyciągniecie ręki, ale też pewność co do rozbudowanej oferty zawsze świeżych i najlepszych lokalnych produktów daje klientom poczucie bezpieczeństwa i pewności, że zakupy to żaden problem.

Potwierdzenie tego trendu widoczne jest również w badaniu przeprowadzonym przez APCO Insight. Okazuje się, że Polacy niezwykle cenią niezależne biznesy, gdyby okazało się, że ich liczba uległaby zmniejszeniu, wówczas co drugiej osobie zabrakłoby unikalnego asortymentu. Potencjalne zmniejszenie liczby lokalnych sklepów to również ograniczenie dostępu do wysokiej jakości oferowanych produktów i usług. Klienci doceniają handel niezależny za działania zgodne z filozofią zrównoważonego biznesu, wysoką jakość produktów i dobrą obsługę. Aż 42% Polaków woli zaopatrywać się w sklepach sąsiedzkich niż w sieciowych supermarketach[1].

Inicjatywy na rzecz innych

Klienci wiedzą, że sklepy niezależne to niewygórowane ceny. Tutaj mogą zrobić zarówno te małe, jak i duże zakupy. Klienci odwiedzają sklepy sąsiedzkie zarówno wtedy, gdy zabraknie im jajek, masła czy cukru do ciasta, jak i wtedy, gdy planują zrobić duże zakupy. To miejsce, gdzie każdy członek rodziny znajdzie swoje ulubione produkty. Sklepy lokalne, to nie tylko miejsca, w których można zrobić zakupy, ale jak się okazuje uzyskać również pomoc sąsiedzką.

Dobre relacje z klientami to wyjście naprzeciw ich potrzebom i dostosowanie się
do zmieniającej się sytuacji życiowej. Wraz z wiekiem niektórym stałym klientom trudniej robić zakupy, dlatego część sklepów wprowadziła możliwość telefonicznego zamawiania zakupów wraz z bezpieczną dostawą do domu.

Wprowadzenie zakupów na telefon zyskało na znaczeniu w dobie epidemii koronawirusa.  Dzięki temu osoby starsze czy przebywające na kwarantannie mogą się cieszyć z dostępu do świeżych produktów pomimo przebywania w izolacji. Inne sklepy zaangażowały się w pomoc rzeczową dla potrzebujących – m.in. przygotowują paczki żywnościowe dla osób starszych lub przebywających na kwarantannie.

Pojawiło się również wiele inicjatyw mających na celu wsparcie personelu medycznego.

Sklepy angażowały się w pomoc na różne sposoby:

  • przekazanie maseczek, przyłbic, rękawiczek dla personelu medycznego,
  • organizacja zbiórek na rzecz podmiotów medycznych walczących z COVID19,
  • przygotowanie posiłków dla pracowników szpitali,
  • wsparcie podmiotów medycznych artykułami spożywczymi przeznaczonymi dla personelu medycznego.

Co przedsiębiorcy robią, by codzienne zakupy były nie tylko szybkie, ale i wygodne? Jak istotne są sklepy niezależne w życiu ich klientów i społeczności lokalnych? Za co klienci cenią sobie sklepy w ich sąsiedztwie? Za co przede wszystkim są im wdzięczni?

Dowiedz się więcej: https://youtu.be/MzvzoQd8g38

 

[1] Badanie opinii publicznej, APCO Insight, CAWI n1000, październik 2019 r;

https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/raport-polacy-sa-przywiazani-do-malych-niezaleznych-sklepow,82818.html

Handel jesienią. Podpowiadamy, jak rozgrzać sprzedaż, kiedy za oknem chłodniej
Handel jesienią. Podpowiadamy, jak rozgrzać sprzedaż, kiedy za oknem chłodniej
28-10-2021

Jesienią, wraz z pogodą, zmieniają się smaki konsumentów. Rzadziej sięgają po lody i wody smakowe, za to częściej po czekoladę, korzenne przyprawy i… dania instant. W tym materiale dowiesz się, na jakie produkty warto postawić, uzupełniając jesienny asortyment i jak je eksponować w chłodniejsze mies...

Czytaj więcej →
Jak nie marnować żywności w sklepie? Roczny rozkład jazdy odpowiedzialnego przedsiębiorcy
Jak nie marnować żywności w sklepie? Roczny rozkład jazdy odpowiedzialnego przedsiębiorcy
29-12-2021

Czy wiesz, że do polskich śmietników każdego dnia trafia aż 13 500 kg jedzenia[1]? Wszyscy powinniśmy podejmować we własnych domach działania, by nie marnować produktów spożywczych, jednak na właścicielach sklepów spoczywają dodatkowe obowiązki wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywno...

Czytaj więcej →
Jak zapobiegać wyrzucaniu i marnowaniu żywności?
Jak zapobiegać wyrzucaniu i marnowaniu żywności?
22-12-2020

Ponad połowa Polaków potwierdza, że zdarza im się wyrzucić jedzenie. Pozbywamy się przede wszystkim gotowych, niespożytych posiłków – do tego niechlubnego faktu przyznaje się  ok.70% z marnujących jedzenie, a do wyrzucania samych produktów spożywczych nieco ponad 37%. Do kosza najczęściej trafiają:...

Czytaj więcej →

Chcesz wiedzieć więcej?

×

Witaj!
Chcesz być na bieżąco?

Zostaw adres mailowy, raz w miesiącu będziemy Cię informować co nowego słychać w świecie handlu!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące Eurocash S.A. oraz spółek z Grupy Kapitałowej Eurocash.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora.W razie wyrażenia stosownej zgody Pani/Pana dane będą przetwarzane także w celu kierowania do Pani/Panna treści marketingowych w wybranej formie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w Polityce Prywatności.

Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Zgodę mogę odwołać poprzez wiadomość na adres: Marketing.Grupy@eurocash.pl