Jak możesz pomóc Ukrainie jako Właściciel sklepu?

Jak możesz pomóc Ukrainie jako Właściciel sklepu?

W pomoc Ukrainie włączają się już wszyscy: przedsiębiorcy, właściciele sklepów w mniejszych i większych miejscowościach, pracownicy, dostawcy... Wsparcie okazywać można na różne sposoby – każdy pomaga tak, jak umie najlepiej. Jeśli Ty także chciałbyś dołożyć swoją cegiełkę, stworzyliśmy listę działań, w jakie możesz zaangażować się jako właściciel sklepu spożywczo-przemysłowego.

Co może zrobić każdy Przedsiębiorca?

  • Zorganizować zbiórkę darów

Na granicy i w Ukrainie brakuje wielu produktów pierwszej potrzeby. Z pomocą swoich klientów możesz przygotować paczkę z najpotrzebniejszymi w danym momencie rzeczami. Weź jednak pod uwagę, że magazyny na granicy pełne są już ubrań i suchej żywności, a stale brakuje produktów takich jak: leki, bandaże czy powerbanki. Zanim zabierzesz się za przygotowywanie takiej paczki, zapoznaj się z aktualnymi listami potrzeb konkretnych punktów pomocy lub organizacji. Takie listy znajdziesz w mediach społecznościowych lub w internecie, np. TUTAJ.

Przygotowane przez Ciebie dary mogą trafić do punktów recepcyjnych na granicy lub ośrodków przyjmujących uchodźców, ale możesz także przekazać je lokalnie. W Twojej miejscowości mieszkańcy przyjęli pod swój dach kilka rodzin ukraińskich? Dowiedz się, czego im brakuje, i przygotuj dla nich paczkę. Jeśli jednak zdecydujesz się przekazać dary na granicę lub do którejś z organizacji pomocowych, pamiętaj, aby spakować je w kartony i czytelnie opisać.

  • Zorganizować zbiórkę funduszy

Takich zbiórek od początku wojny powstało już wiele, dlatego tak istotne jest przemyślane działanie. Możesz wykorzystać swój kontakt z klientami i zachęcać ich do wpłat na jedną ze zweryfikowanych, oficjalnych zbiórek, których listę przedstawiamy poniżej. Możesz także samodzielnie zorganizować taką zbiórkę w swoim sklepie – pamiętaj jednak, aby przekazywać zebrane pieniądze wyłącznie na oficjalne konta organizacji pomocowych. Wiele zbiórek, które pojawiły się w Internecie w ostatnich dniach, nie jest autoryzowanych, co oznacza, że nie masz pewności, na co przeznaczone zostaną wpłacone środki.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA (PAH)

Środki przeznaczone na pomoc Ukrainie można wpłacać na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "UKRAINA" albo za pomocą specjalnie utworzonej zbiórki: TUTAJ.

UNICEF POLSKA

Zbiórkę można wesprzeć TUTAJ.

POLSKI CZERWONY KRZYŻ

Organizację można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA".

POLSKA MISJA MEDYCZNA

Aby wesprzeć fundację, należy wpłacać pieniądze na konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem "UKRAINA".

Pełną listę zweryfikowanych zbiórek znajdziesz TUTAJ.

  • Włączyć się w inne akcje

Nie musisz całej pomocy organizować sam – możesz włączyć się w akcje ogólnopolskie lub organizowane lokalnie, w Twojej miejscowości. Wielu franczyzobiorców współpracujących z Grupą Eurocash już angażuje się w takie działania. W zależności od tego, jakie masz możliwości pomocy, możesz zaangażować się np. w organizację transportu dla uchodźców z przejść granicznych. A może masz wolne pokoje i mógłbyś je udostępnić potrzebującym? Warto też sprawdzić, czy np. lokalna organizacja pomocowa nie potrzebuje wsparcia w przygotowywaniu i dostarczaniu posiłków lub dostawy żywności na ten cel. Możliwości pomocy jest mnóstwo, ponieważ potrzeby są ogromne.

Co mogą zrobić Przedsiębiorcy przy granicy?

  • Otworzyć swój sklep w niedzielę

Jeśli prowadzisz swoją placówkę w województwie podkarpackim lub lubelskim, możesz otworzyć ją w niedzielę. Przedstawiciele rządu zapewniają, że właścicielom sklepów w strefie przygranicznej nie grożą konsekwencje związane z otwarciem placówki w niedziele niehandlowe. Umożliwiając zrobienie zakupów codziennie, ułatwiasz zdobycie najpotrzebniejszych produktów nie tylko uchodźcom, ale także polskim służbom porządkowym i wolontariuszom działającym na granicy.

  • Zaangażować się w lokalne akcje pomocowe

Jeśli prowadzisz swój sklep na terenach przygranicznych, możesz najszybciej dostarczyć potrzebne produkty do punktów recepcyjnych na granicy. Wspieraj lokalne akcje, zbiórki żywności i środków higienicznych w porozumieniu z organizacjami pomocowymi i punktami pomocy. Pracownicy i wolontariusze najlepiej wiedzą, czego w danej chwili najbardziej brakuje, a czego jest już nadmiar w magazynach. Staraj się jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby i dostarczać tylko te produkty, które są najbardziej potrzebne.

Jeżeli chciałbyś zaangażować się w konkretne działania pomocowe, na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl możesz zgłosić taką chęć. Wypełniony przez Ciebie formularz wysłany zostanie do właściwej jednostki pomagającej uchodźcom, która wróci do Ciebie z odpowiedzią.

 

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Co musisz wiedzieć? Cz.2.
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Co musisz wiedzieć? Cz.2.
15-10-2021

Zapraszamy na kolejny tekst w ramach cyklu „Szanujemy, nie marnujemy!”, z którego dowiesz się, jakie są obowiązki przedsiębiorców w kontekście ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W poniższym materiale przeczytasz o obowiązku prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych oraz raportowania...

Czytaj więcej →
Nie daj się oszukać! Czyli trzy metody kradzieży w sklepach i sposoby, jak im zapobiegać
Nie daj się oszukać! Czyli trzy metody kradzieży w sklepach i sposoby, jak im zapobiegać
12-05-2022

W 2021 r. odnotowano ponad 24% więcej przypadków kradzieży w sklepach niż rok wcześniej[1]. Sklepy detaliczne w Polsce tracą na nich niemal 1,7 miliarda euro rocznie, a ponad połowa wszystkich zarejestrowanych przestępstw dotyczy sektora spożywczego[2]. Złodzieje najchętniej sięgali po artykuły o ni...

Czytaj więcej →
Wywiad z Luisem Amaralem
Wywiad z Luisem Amaralem
16-05-2019

Na początku 2018 r., podsumowując wyniki grupy za poprzedni rok powiedział Pan, że straciliście czujność, czy Eurocash już ją odzyskał? Co się stało? Luis Amaral, Prezes Zarządu, Grupa Eurocash: Zdecydowanie tak, ale w pierwszej kolejności wróćmy do 2014 roku. W tym czasie podjęliśmy strategiczną...

Czytaj więcej →

Chcesz wiedzieć więcej?

×

Witaj!
Chcesz być na bieżąco?

Zostaw adres mailowy, raz w miesiącu będziemy Cię informować co nowego słychać w świecie handlu!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące Eurocash S.A. oraz spółek z Grupy Kapitałowej Eurocash.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora.W razie wyrażenia stosownej zgody Pani/Pana dane będą przetwarzane także w celu kierowania do Pani/Panna treści marketingowych w wybranej formie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w Polityce Prywatności.

Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Zgodę mogę odwołać poprzez wiadomość na adres: Marketing.Grupy@eurocash.pl