Bezpieczeństwo i higiena żywności – wytyczne, które pomogą w codziennej pracy sklepu

Bezpieczeństwo i higiena żywności – wytyczne, które pomogą w codziennej pracy sklepu

Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową z człowieka na człowieka. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy oraz stanowiskiem zarówno WHO, jak i GIS (Główny Inspektorat Sanitarny), jego żywotność na przedmiotach jest niska, zaś żywność – bezpieczna. Niemniej jednak należy wprowadzić procedury bezpieczeństwa wskazane przez GIS i Ministerstwo Rozwoju, tak aby zadbać o komfort klientów i pracowników sklepu:

 1. Podstawą i bezdyskusyjnym warunkiem bezpieczeństwa jest higiena rąk – należy je dokładnie myć wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu (min. 60 proc.), w szczególności:
 • przed rozpoczęciem pracy;
 • przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona;
 • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
 • po zajmowaniu się odpadami i śmieciami;
 • po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;
 • po skorzystaniu z toalety;
 • po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;
 • po jedzeniu, piciu lub paleniu;
 • po kontakcie z pieniędzmi.
 1. Do pakowania żywności, która jest luzem, należy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. GIS jako niehigieniczne zachowanie określa przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze). Dlatego należy uniemożliwić klientom samodzielne ich nakładanie, np. chowając do przeszklonej witryny i porcjując lub pakując je wcześniej.
 2. Pieczywo powinno być odpowiednio zabezpieczone – chleb powinien być sprzedawany zafoliowany. Drobniejsze wypieki, np. bułki, również należy zafoliować i sprzedawać porcjowane np. po dwie-trzy sztuki.
 3. Pamiętaj o zapewnieniu rękawiczek ochronnych dla pracowników i klientów.

Zarówno Główny Inspektor Sanitarny, jak i Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypominają, że jak dotąd wszystko wskazuje na to, że koronawirus nie przenosi się drogą pokarmową. Niemniej warto dla komfortu klientów zachować szczególną dbałość o higienę i bezpieczeństwo sprzedawanej przez nas żywności. Można również udzielać im wskazówek – zgodnych z zaleceniami tych instytucji – by pieczywo po przyniesieniu do domu umieścić na 2 minuty w piekarniku nagrzanym do ok. 200 stopni Celsjusza.

Tekst powstał w oparciu o wytyczne GIS i MR.

 Czytaj też: Zasady dotyczące dezynfekcji sklepu i stosowania środków ochrony przed koronawirusem

Zadowolony konsument – 5 najważniejszych trendów w 2020 roku
Zadowolony konsument – 5 najważniejszych trendów w 2020 roku
15-10-2020

W dzisiejszych czasach relacja konsument-przedsiębiorca wymaga wyjątkowo wnikliwej obserwacji, troski, a także przemyślanej reakcji na potrzeby i oczekiwania klienta. Epidemia koronawirusa dodatkowo wyostrzyła istniejące już wymogi konsumenckie, jak i wykreowała nowe. Jak nie tylko za nimi nadąży...

Czytaj więcej →
Faktoria Win prekursorem sprzedaży wina w małych sklepach. Polacy przekonali się do wina
Faktoria Win prekursorem sprzedaży wina w małych sklepach. Polacy przekonali się do wina
02-09-2019

Zmieniają się nasze upodobania kulinarne. Poszukujemy nowych aromatów, chętnie eksperymentując z nowymi smakami.  Na popularności zyskują egzotyczne kuchnie i programy kulinarne. Ten sam proces obserwujemy na rynku sprzedaży alkoholi. Zauważalne jest odchodzenie od alkoholi wysokoprocentowych, a wię...

Czytaj więcej →
Czy nowoczesne technologie odmienią handel i konsumenta? Ruszają zapisy na IV Kongres Przedsiębiorców Polskiego Handlu
Czy nowoczesne technologie odmienią handel i konsumenta? Ruszają zapisy na IV Kongres Przedsiębiorców Polskiego Handlu
15-07-2019

Akademia Umiejętności Eurocash serdecznie zaprasza Przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych i partnerskich Grupy Eurocash do udziału w IV Kongresie Przedsiębiorców Polskiego Handlu. Kongres Przedsiębiorców Polskiego Handlu jest jednym z najbardziej inspirujących wydarzeń edukacyjnych...

Czytaj więcej →

Chcesz wiedzieć więcej?

×

Witaj!
Chcesz być na bieżąco?

Zostaw adres mailowy, raz w miesiącu będziemy Cię informować co nowego słychać w świecie handlu!

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach newslettera zawierającego treści marketingowe dotyczące Eurocash S.A. oraz spółek z Grupy Kapitałowej Eurocash.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach, ul. Wiśniowa 11, 62-052 Komorniki. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także w celach marketingowych, w tym poprzez profilowanie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora.W razie wyrażenia stosownej zgody Pani/Pana dane będą przetwarzane także w celu kierowania do Pani/Panna treści marketingowych w wybranej formie. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu prawach, znajduje się w Polityce Prywatności.

Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Zgodę mogę odwołać poprzez wiadomość na adres: Marketing.Grupy@eurocash.pl